Skip to main content

Izbira borznega posrednika

Kriteriji pri izbiri

Ponudba neposrednih naložb v pasivne indeksne sklade je v Sloveniji praktično neobstoječa. Z vlaganje v njih potrebujete borzno-posredniški račun. Na trgu obstaja veliko borznih posrednikov, zato je pomebno, da pri izbiri upoštevate nekaj kriterjijev:

  1. Borzni posrednik je na voljo rezidentom Slovenije.
  2. Borzni posrednik omogoča neposreden (ne preko pogodb na razliko - CFD) nakup pasivnih indeksnih skladov, ki kotirajo na borzi (ETF).
  3. Borzni posrednik je dobro stoječe podjetje z zgodovino, stabilnim poslovnim modelom in transparentnim poslovanjem.
  4. Borzni posrednik ima nizke stroške upravljanja računa ali je brezplačen.
  5. Borzni posrednik ima nizke stroške nakupa/prodaje.
  6. Borzni posrednik omogoča prenos delnic na drugega borznega posrednika.
  7. Borzni posrednik omogoča nakupe neposredno na borzi in ne preko posrednika. Poslovni model borznega posrednika ne temelji na PFOF (ang. payment for order flow) modelu, kjer borzni posrednik tretjemu podjetju pošilja naročila v zameno za provizijo. Takšen model povzroči slabše nakupne/prodajne (angl. bid-ask spread) cene za končnega uporabnika.
  8. Borzni posrednik ne posoja vaših delnic brez vašega privoljenja.
  9. Borzni posrednik omogoča telefonsko podporo. Ko gre za upravljanje premoženja, je hipna pomoč ključna.
  10. Borzni posrednik omogoča nakup širokega nabora vrednostnih papirjev (manj oz. ne-pomemben kriterij za pasivnega vlagatelja).

Lepota mobilne aplikacije in enostavnost uporabe nista kriterija pri izbiri borznega posrednika, ki mu zaupamo življenjske prihranke. Vsakega uporabniškega vmesnika se je mogoče priučiti, medtem ko izgubljenih sredstev ni mogoče dobiti nazaj.

Varnost sredstev

Ločitev sredstev

Regulator države v kateri ima borzni posrednik licenco, zahteva ločitev vrednostnih papirjev in denarja strank od sredstev borznega posrednika. Vrednostni papirji strank so ločeno hranjeni pri skrbnikih, ločitev pa se izvaja dnevno.

Ko kupite vrednostni papir (npr. delnico ETF sklada), ste legalno vi lastnik delnice.

Vendar, borzni posredniki namenjeni malim vlagateljem, vašega lastništva ne prijavi izdajatelju delnice (angl. street name). Borzni posrednik - in ne izdajatelj delnice - je dolžan hraniti podatek o tem, kdo je legalni lastnik delnice. Na ta način borzni posredniki znižajo stroške poslovanja.

Borzni posrednik je običajno podjetje, ki lahko postane insolventno / gre v stečaj.

Vaši vrednostni papirji in denar so v primeru bankrota borznega posrednika na varnem ...

... razen, če v podetju pride do finančne goljufije.

Zato je zelo pomembno, da razumete mehanizme, ki zagotavljajo varnost vaših sredstev in na podlagi tega izberete ustreznega borznega posrednika.

Transparentnost poslovanja

Kot mali vlagatelj nimate znanja in časa, da bi preverjali poslovanje borznega posrednika, zato se zanašate, da to namesto vas delajo drugi: bonitetne agencije, regulatorji in trg.

  1. Najbolj transparentno poslovanje imajo borzni posredniki, katerih boniteto (ang. credit rating) ocenjuje ena od velikih treh bonitetnih agencij (S&P, Moody's ali Fitch).
  2. Sledijo borzni posredniki, ki javno kotirajo na borzi, saj je njihovo poslovanje omejeno s strogimi pravili, o poslovanju poročajo vsako četrtletje, njihovi izkazi pa so pod drobnogledom ogromnega števila vlagateljev na borzi.
  3. Borzni posrednik naj ima licenco regulatorja na trgu, ki ima zgodovino in izkušnje na finančnem področju.

Neo-brokerji, borzni posredniki, ki so se pojavili v zadnjih 10 letih so zasebna podjetja, ki jih poganja kapital skladov tveganega kapitala (angl. venture capitalVC). Cilj skladov tveganega kapitala ni stabilno poslovanje in profitabilnost podjetja, temveč hitra rast in pridobivanje novih uporabnikov s ciljem prodaje podjetja in izstopa skladov tveganega kapitala iz lastništva.

Ločitev poslovanja

Najbolj znan bankrot borznega posrednika v novejši zgodovini (MF Global v 2011) se je zgodil, ker se je MF Global poleg borznega posredništva tudi sam ukvarjal s trgovanjem. Zaradi rizičnega trgovanja so v MF Global v zadnjih dneh pred bankrotom stanje v podjetju (nezakonito!) reševal s sredstvi strank, ki bi morala biti ločena.

IBIE se ne ukvarja z vlaganjem ali trgovanjem z lastnimi sredstvi.

Lehman Brothers je bila investicijska banka, ki je s svojim padcem povzročila finančno krizo 2008. Manj znano je, da je bil Lehman Brothers poleg investicijske banke tudi borzni posrednik za velike hedge sklade.

Zgodovina poslovanja

Dajte prednost borznim posrednikom, ki imajo daljšo zgodovino poslovanja, njihov poslovni model pa je uspešno prebrodil eno ali več finančnih kriz (npr. 2009). Borzne posrednike, ki so v preteklosti imeli težave z regulatorjem ali so celo selili licenco podjetjo v drugo državo je vredno podrobno preučiti.

Državna kompenzacijska shema

V primeru insolventnosti / stečaja borznega posrednika in v primeru, da borzni posrednik ne bi pravilno ločil sredstev strank zaradi goljufije, državna shema kompenzacije v državi, kjer ima borzni posrednik licenco za poslovanje, oškodovani stranki povrne del sredstev. Irska shema vlagateljem povrne 90% izgubljenih sredstev, toda ne več kot 20.000 EUR. Več o shemi na https://www.investorcompensation.ie

Optimalen borzni posrednik

Interactive Brokers - IBRK

Interactive Brokers (poznan tudi po znaku, pod katerim kotira na borzi: IBKR) ustreza vsem zgornjim kriterijem in je borzni posrednik, ki ga priporočamo v tem priročniku.

V tem priročniku ne navajamo priporočitvene (angl. referral) povezave in nismo plačani za priporočanje IBRK ali katerega koli drugega borznega posrednika!

IBKR je borzni posrednik, ki je oral ledino borznega posrednika za male vlagatelje. Ustanovljen 1977 se je z borzno-posredniškim poslom začel ukvarjati v 1993 in ima zgodovino uspešnega poslovanja.

IBKR redno prejema bonitetno oceno S&P.

IBKR je delniška družba, ki kotira na ameriškem Nasdaq-u in kot takšna objavlja transparentne četrtletne rezultate poslovanja.

IBKR omogoča odprtje računa slovenskim uporabnikom preko podružnice na Irskem (prej na Madžarskem), dostop do vseh relevantnih indeksnih pasivnih ETFov in dostop do preko 150 borz in trgov po svetu, z izjemo Ljubljanske borze.

IBKR ni banka.

IBKR se ukvarja samo z borznim posredništvom, kar je njihov primarnji poslovni model. So javna družba, ki kotira na borzi in izdaja četrtletna poročila in so tako najbolj transparenten in varen borzni posrednik, ki je na voljo strankam na slovenskem trgu. IBRK je največji borzni posrednik, na voljo slovenskim vlagateljem, s skupno višini sredstev strank, ki presega 500 milijard USD.

Slovenske stranke imamo IBRK račun odprt na njihovi Irski podružnici Interactive Brokers Ireland Limited (IBIE).

Borzni posredniki, do katerih smo ravnodušni

Z izbiro teh borznih posrednikov, do katerih smo ravnodušni, ni nič narobe. Toda, zakaj bi te borzne posrednike izbrali raje kot IBKR, ki po prej omenjenih kriterijih zagotavlja boljšo varnost naših sredstev.

Revolut

Revolut je neo-banka, ustanovljena 2015, ki je z borznim posredništvom pričela v 2019. Revolut borzno posredništvo prepušča zunanjima izvajalcema (Upvest in DriveWealth), sredstva strank pa drži na podružnici Revolut Securities Europe UAB z licenco v Litvi.

So zasebno podjetje, ki se pripravlja na vstop na borzo (angl. initial public offeringIPO), kar pomeni, da je cilj trenutnih lastnikov iztop iz lastništva, njihova motivacija pa čimbolj napihniti vrednost podjetja pred vstopom na borzo.

Revolut je v 2023 prvič ustvaril dobiček, vendar njihov poslovni model temelji na visokih obrestnih merah, uspešnost poslovanja po uvrstitvi na borzo in v času nizkih obrestnih mer pa bodo morali še pokazati.

Borzni posredniki, ki jih ne priporočamo

To so borzni posredniki, ki bi se jim morali ogniti.

Slovenski borzni posredniki

Slovenski borzni posredniki (BKS, IlirikaNLBNova KBM, ...) imajo visoke stroške upravljanja računa, stroške trgovanja in stroške izplačila dividend. Mnogi od njih ne omogočajo nakupa pasivnih indeksnih skladov. Zaradi stroškov niso primerni za male vlagatelje, ki želijo vlagati nekaj 100 EUR mesečno.

eToro

eToro omogoča naložbo v ETF sklade le skozi pogodbo na razliko (ang. contract for difference - CFD). V tem primeru ob nakupu ne postanete lastnik delnice sklada, temveč vstopite v pogodbeno razmerje z borznim posrednikom, v katerem se borzni posrednik zaveže, da vam po posredoval morebitne dobičke sklada. V primeru stečaja borznega posrednika niste lastnik delnic ETFa, vaša naložba pa postane terjatev v stečajnem postopku z veliko verjetnostjo, da ne boste dobili poplačanega celotnega vložka.

Pogodbe na razliko (CFD) niso primerne za dolgoročne vlagatelje.

eToro posluje z licenco v Izraelu, kar v primeru težav za evropsko stranko prinaša zaplete v nepoznani jurisdikciji.

Plus500

Plus500 omogoča naložbo v ETF sklade le skozi pogodbo na razliko (ang. contract for difference - CFD). V tem primeru ob nakupu ne postanete lastnik delnice sklada, temveč vstopite v pogodbeno razmerje z borznim posrednikom, v katerem se borzni posrednik zaveže, da vam po posredoval morebitne dobičke sklada. V primeru stečaja borznega posrednika niste lastnik delnic ETFa, vaša naložba pa postane terjatev v stečajnem postopku z veliko verjetnostjo, da ne boste dobili poplačanega celotnega vložka.

Pogodbe na razliko (CFD) niso primerne za dolgoročne vlagatelje.