Skip to main content

Naložba v delnice, obveznice, plemenite kovine

Da bi privarčevan denar ne le ohranil ampak tudi povečal svojo vrednost, je denar potrebno naložiti (investirati) v dobro naložbo. Toda, kaj je naložba in zakaj ustvarja denar?

Delnice podjetja

Nakup delnice podjetja (angl. stock), ki kotira na borzi, pomeni nakup dela podjetja. Podjetja ustvarjajo dodatno vrednost. Podjetja del prihodkov porabijo za rast poslovanja, del prihodkov pa izplačajo lastnikom podjetja v obliki dividend. Naložba v delnice podjetja ustvarja donos na dva načina:

  • podjetju raste poslovanje in se mu povečujejo prihodki, raste cena delnice podjetja na borzi, s tem pa vrednost naše naložbe, saj delnico lahko prodamo za višjo ceno,
  • podjetje enkrat, dvakrat ali štirikrat letno izplačuje del dobička lastnikom in kot delničar prejmemo dividendo, denarno izplačilo.

Donos naložbe v delnice podjetja je seštevek rasti vrednosti delnice in izplačila dividend.

Povprečni donosi naložb v podjetja so okoli 8% letno, seveda pa so razlike med podjetji lahko ogromne. Nekatera podjetja lahko v enem letu ustvarijo več kot 100% letne donose, druga v tem času propadejo in s tem naša naložba.

Naložbe v delnice so najboljše dolgoročne (10 let in več) naložbe, saj predstavljajo optimalno razmerje med višino donosa in tveganjem.

Obveznice

Obveznice (angl. bonds) so dolžniški vrednostni papirji. Nakup obveznice pomeni, da smo državi ali podjetju posodili denar, ta pa nam ga bo vrnila po določenem času. Med tem časom nam dolžnik izplačuje letne obresti (kupon) v vnaprej določeni višini.

Donos naložbe v obveznice predstavljajo izplačane obresti (kupon).

Obveznice podjetja ali države, ki bankrotira lahko izgubijo večji del vrednosti, mi pa s tem svojo naložbo. Letne obresti so običajno obratno sorazmerne tveganosti naložbe. Državne obveznice držav, ki veljajo za varne lahko izplačujejo minimalne obresti. Državne obveznice tveganih držav plačujejo visoke obresti (Slovenija je v 2013 za 10 letne obveznice ponujala 6% letno obrestno mero). Obveznice zelo zadolženih podjetij (angl. junk bonds) dosegajo tudi višje letne obrestne mere, a je možnost propada podjetja in s tem delnega propada dolga zelo velika.

Naložbe v državne obveznice so primerne za kratkoročne (do 5 let) naložbe, saj ob minimalnem tveganju ohranjajo vrednost denarja v času inflacije.

Naložbe v obveznice podjetij, predvsem tveganih podjetij, niso primerne za male vlagatelje, saj so tveganja izgube sredstev prevelika.

Plemenite kovine

Plemenite kovine, v glavnem zlato, so priljubljene naložbe, ker se lahko hranijo anonimno in dolgoročno ustvarjajo večji donos od inflacije. Kovine ne ustvarjajo dodatne vrednosti, zato je cena kovine v celoti odvisna od ponudbe in povpraševanja na svetovnih trgih.

Donos naložbe v plemenite kovine predstavlja rast vrednosti kovine na svetovnih trgih.

Cene plemenitih kovin se pogosto gibljejo neodvisno od cen delnic, zato veliki vlagatelji del (npr. 10%) svojega premoženja vložijo v plemenite kovine.

Na nakup zlata se v Sloveniji in večini evropskih držav ne plača DDVja, zato je bolj priljubljeno od ostalih plemenitih kovin, npr. srebra.