Skip to main content

Varčevanje, investiranje, špekuliranje

Varčevanje je kratkoročno zbiranje sredstev z jasnim ciljem porabe sredstev (npr. nakup avtomobila) in nizkim rizikom izgube vrednosti sredstev.

Varčevanje doma v nogavici, na bančnem računu ali v vezani vlogi (sklenjen depozit) je dolgoročno gotova pot k izgubi dela premoženja. Nobena od teh oblik varčevanja namreč ne ponuja stalnih obresti, ki bi presegale raven inflacije, kar pomeni, da privarčevan denar stalno izgublja vrednost. Varčevanje in varčnost sta pri nas v domeni bank, ki nas poskušajo prepričat v vezane vloge, pri čemer igrajo na noto odgovornosti, uresničitvi osebnih ciljev, itn. Vpiši "varčevanje" v Google in poglej prvih 20 zadetkov.

Da bi privarčevan denar ne le ohranil ampak tudi povečal svojo vrednost, je denar potrebno naložiti (investirati) v dobro naložbo.

Investiranje je nakup delnic, blaga, nepremičnin z namenom, da bo vrednost naložbe dolgoročno rastla in/ali ustvarjala dodatne prihodke s povprečnim ali nizkim rizikom izgube vrednosti sredstev.

Pri iskanju dobre naložbe se soočiš z drugo skrajnostjo ponudbe na trgu - namesto bank, ki igrajo na noto odgovornosti (in nizkih, realno celo negativnih donosov), te sedaj bombardirajo s celo paleto naložb, ki obljubljajo 10%, 20%, 100% donose na vložen denar letno. Ponudbe segajo od življenjskih in naložbenih zavarovanj, vzajemnih in investicijskih skladov, katerih skupna lastnost so prijazni prodajalci po telefonu, na bančnem okencu, na hišnem zvoncu, slabe upravljalske strategije in (pre)visoke vstopne, upravljalske in izstopne provizije - do kripto-prevar, piramidnih shem, naložb v bolivijske rudnike zlata in podobnih finančnih prevar.

Špekuliranje je nakup delnic, blaga, nepremičnin z upanjem, da bo v bližnji prihodnosti postalo bistveno bolj dragoceno z visokim rizikom (popolne) izgube vrednosti sredstev.

Bistvena razlika med investicijo in špekulacijo je torej rizičnost naložbe. Investicije so manj rizične od špekulacij. Jasne razmejitve med njima ni, zagotovo pa lahko rečemo, da je naložba s pričakovanim 5% letnim donosom investicija, naložba s pričakovanim 100% letnim donosom pa špekulacija. Med investicije spadajo naložbe v državne obveznice, delnice blue-chip podjetij (npr. Krka, Petrol, Apple, ...), nepremičnine na znanih lokacijah, med špekulacije pa naložbe v mala podjetja za odkrivanje nahajališč zlata, kripto valute in kmetijska zemljišča na lokacijah, kjer se predvideva, da se bo čez 5 let gradila avto cesta.