Skip to main content

Optimalna naložba glede na dobo naložbe

Naložbe se med seboj razlikujejo po dveh bistvenih parameterih - donosnostjo (angl. return, tudi alpha) in volatilnostjo (angl. volatility, tudi beta). Naložbe z visoko donosnostjo so primerne dolgoročne naložbe, medtem ko je za kratkoročne naložbe najbolj pomembna nizka volatilnost.

Dolgoročno - 10-15 let in več

Delniški trgi zgodovinsko prinašajo najboljše donose in sicer okoli 9% letno (6.9% po upoštevanju inflacije). Zaradi volatilnosti (zgodovinski padci 20% v 2020, 38,5% v 2008, itd.) niso primerni, če boste denar potrebovali čez dve leti za gradnjo hiše. Donosi takšne naložbe po 15 letih držanja niso obdavčeni.

Najbolj primerena naložba za 10, 15 let ali več je naložba v indeksne sklade, ki sledijo indeksom MSCI World, FTSE All-World ali S&P 500.

Kratkoročno - do 2 leti

Depozit na banki je administrativno najbolj enostavna naložba z minimalno volatilnostjo. Slovenske banke imajo izredno nizke obresti, zato si lahko v ta namen odprete brezplačen račun pri eni od evropskih neo-bank (N26, Revolut, ...). Obresti na depozite v evropskih bankah niso obdavčene do vrednosti 1000 EUR, od tam naprej pa v višini 25%.

Srednja možnost je naložba v sklad denarnega trga (angl. money market fund - MMF), ki kotira na borzi (ETF). Ta možnost je zelo primerna za vse, ki že imate borzno-posredniški račun, kjer je nakup takšnega sklada (npr. XEON) enostaven. Davek na dobiček takšne kratkoročne naložbe je 25%, vendar se mu z nakupom/prodajo dvakrat letno zaradi priznanih normiranih stroškov lahko v celoti izognemo.

Nekoliko bolj zahteven nakup državnih obveznic je bolj primeren za večje zneske in obdobje večih let, saj prinaša nekoliko višjo obrestno mero, ki se ne spreminja skozi daljše obdobje.

Depozit, naložba v MMF ali državne obveznice ohranja vrednost denarja v primerjavi z inflacijo, a ne prinaša višjih donosov.

Zaradi nizke volatilnosti so depoziti in naložbe v državne obveznice primerne kratkoročne naložbe.

Srednjeročno - 2-10 let

Mešanica depozita ali naložbe v državne obveznice in naložbo v indeksne sklade. Za zmanjšanje volatilnosti je primerna tudi naložba v zlato, do 10% celotne naložbe.